Urīna nesaturēšanas tipi

Urīna nesaturēšanas simptomi var būt dažādi – no reti noplūstošām pāris pilēm līdz pastāvīgai urīna noplūšanai. Jebkurā gadījumā inkontinenci vienmēr uzskata par slimības pazīmi, nevis par slimību, tāpēc ir svarīgi vērsties pie speciālista, ja urīna nesaturēšana liek par sevi manīt atkārtoti.

 

Slodzes inkontinence

 

Visbiežāk urīna nesaturēšanas cēlonis ir iegurņa lejasdaļas muskuļu pavājināšanās vai menopauze, un šī nesaturēšanas forma bieži  novērojama dzemdējušām sievietēm. Lai gan urīnpūšļa muskulis nav novājinājies, tomēr vēdera dobuma un urīnpūšļa kopējais spiediens kļūst lielāks, nekā urīna izvadkanālos. Rezultātā nekontrolējami un spontāni urīns noplūst, piemēram, klepojot, šķaudot vai jebkura cita iemesla dēļ, kad strauji palielinās spiediens vēdera dobumā.

 

Pāraktīvs urīnpūslis

 

Tā ir izplatīta problēma, kad cilvēks jūt pastiprinātu vajadzību doties uz labierīcībām gan dienas, gan nakts laikā. Otrs izteikts simptoms pāraktīva urīnpūšļa gadījumā ir steidzama, neatliekama vajadzība nokārtoties – vēlme pačurāt cilvēkam rodas pēkšņi un to ir grūti aizkavēt. Ja šī vajadzība ir ļoti spēcīga, urīnpūslis saraujas un cilvēks ar savu gribu nespēj aizkavēt urīna noplūdi.

Pāraktīva urīnpūšļa sindroms procentuāli vienlīdz bieži skar gan sievietes, gan vīriešus, un vēlme urinēt nav atkarīga no urīna daudzuma urīnpūslī.

 

Jaukta tipa urīna nesaturēšana

 

Tie ir gadījumi, kad kombinējas gan slodzes, gan pāraktīva urīnpūšļa inkontinence.

 

Nesaturēšana pārpildīta urīnpūšļa dēļ un pilināšana

 

Ja urīna nesaturēšanas cēlonis ir pārpildīts urīnpūslis, tas liecina, ka sfinkters jeb slēdzējmuskulis ir novājināts un vairs nepilda savas funkcijas, tāpēc urīns var noplūst. Vīriešiem visai bieži pilnībā iztukšot urīnpūsli traucē palielināta prostata.

 

Neirogēnā urīna nesaturēšana

 

To izraisa traucēta sinhrona nervu struktūru darbība starp galvas un muguras smadzenēm, un urīnpūsli.

 

Fekālā nesaturēšana

 

Fekālā nesaturēšana ir spontāna vai nekontrolējama fekāliju izvadīšana. Iemeslu var būt daudz: iegurņa lejasgala vai savelkošā muskuļa bojājumi, pēcoperācijas stāvoklis vai nopietns vēdera aizcietējums. Nesaturēšanu var ietekmēt arī apkārtējie apstākļi –  ja tualete atrodas tālu vai attiecīgajā brīdī nav pieejama, atsevišķos gadījumos cilvēki ar atmiņas traucējumiem to nevar atrast vai neatpazīst.