Urīna nesaturēšanas riska faktori

Urīna nesaturēšanas riska faktori var tikt iedalīti 3 grupās:

 

Predispozīcija;

Dzemdniecība un ginekoloģija;

Veicinošie faktori;

 

Pie predispozīcijas var pieskaitīt arī rasi: ir veikti daži pētījumi, kuros pierādīts, ka baltādainie biežāk nekā melnādainie vai ķīnieši slimo ar urīna inkontinenci.

 

Ģimenes predispozīcija: „EPINCONT” veiktajos pētījumos pierādīta ģimenes predispozīcija: noskaidrots, ka pirmās pakāpes radiniekiem saslimt ar urīna inkontinenci ir trīsreiz lielāks risks.

Anatomiskās īpatnības: Šeit var pieskaitīt defektus, kā uretrovagināla fistula, vesikovagināla fistula, vezikouterīna fistula.

Neiroloģiskās īpatnības: šos riska faktorus var iedalīt trīs līmeņos:

 

(A) galvas smadzeņu līmenis: insults, Parkinsona slimība, smadzeņu audzēji, demence.

(B) muguras smadzeņu līmenis mugurkaula traumas, multiplā skleroze, intravertebrālu disku slimības, spondilīts, Laima slimība, Herpes zoster, poliomielīts. (

  1. C) periferiālo nervu sistēmas līmenis Iegurņa nervu pinumu bojājums, vēdera un starpenes rajona operācijas, histerektomija, diabētiskā neiropātija.

 

Dzemdniecība un ginekoloģija;

(A) grūtniecība, prevalence uz urīna nesaturēšanu ir no 8 % – 85% gadījumu. Viktrup et al savos pētījumos ir atklājis, ka 28% grūtniecēm ir slodzes urīna nesaturēšana. Nav pierādīts, taču pastāv uzskats, ka urīna nesaturēšana grūtniecības laikā ir priekšvēstnesis urīna nesaturēšanai vēlāk. Dzemdības var ietekmēt urīna nesaturēšanu vairāk kā ķeizargrieziens, jo procesā var tikt iesaistīti iegurņa muskuļi, kas ietekmē urīnizvadkanāla sfinkterus. Epiziotomija un vakumekstrakcija palielina risku trīskārt. Lielāks risks urīna inkontinencei ir arī liels auglis (virs 4kg).

(B) blakus efekti pie ginekoloģiskām operācijām un staru terapijas. Operācijas un apstarošana, kas notiek mazajā iegurnī, bojā audus tai skaitā arī apakšējiem urīnceļiem, kas savukārt izraisa urīna nesaturēšanu.

 

Pie veicinošiem faktoriem var pieskaitīt novecošanos, pakāpeniski rodas pārmaiņas gan urīnpūslī gan iegurņa muskuļos. Aptaukošanās ir riska faktors pie visa veida urīna nesaturēšanām, jo ĶMI ir augstāks, jo lielāks ir urīna nesaturēšanas risks,  taču ja atbrīvojas no liekā svara, slodzes inkontinence samazinās no 61% uz 12%! Urīnceļu infekcijas, menopauze, kā arī dažādu medikamentu lietošana (ACE inhibitori, diurētiķi, neseroīdie pretiekaisumu līdzekļi utt.) arī var izraisīt un ietekmēt urīna nesaturēšanu.