Klasifikācija un definīcijas

Inkontinence ir netīša urīna zaudēšana.

 

Urīna inkontinenci var klasificēt: 1) Urgenta urīna inkontinence, tā ir urīna noplūde, tas ir saistīts ar urinācijas steidzamību, tas ir pēkšņas m.detrusor kontrakcijas dēļ. 2) Stresa urīna inkontinence, tā ir netīša urīna noplūde piepūles, šķavu vai klepus dēļ, tas ir rezultāts urīnizvadkanāla nepilnīgai noturībai. 3) Kompleksa, jeb jaukta urīna inkontinence, jeb urīna noplūde.

 

 

Urgentā urīna inkontinence: Tā ir minimāla urīna noplūde, kad rodas pēkšņa vajadzība urinēt. Simptomi ir pēkšņa m.detrrusor aktivācija, kas notiek, kad ir šķietami pilnuma sajūta urīnpūslī. Šie simptomi ir līdzīgi, kā pie „pāraktīva urīnpūšļa” tipiski ir biežums, steidzama urinēšanas vajadzība, urīna nesaturēšana.

 

Biežums parasti tiek aprakstīts, kā vajadzība urinēt vairāk, kā astoņas reizes dienā, vajadzība urinēt ir stipra, neatlaidīga vēlme, kuru ir grūti atlikt. Cilvēkiem, kuri cieš no „pāraktīva urīnpūšļa sindroma” tipiski ir bieži iztukšot urīnpūsli, ja rodoties vēlmei urinēt urīnpūsli neiztukšo, var notikt urīna noplūde. Naktī šī steidzamība urinēt netiek novērota.

 

Steidzamības inkontinence bieži ir sekundāra „pāraktīva urīnpūšļa sindroma” gadījumā. Ideopātiska m.detrusor aktivācija (vairākums gadījumu). Tā patofizioloģija līdz galam vēl nav izprasta, jo nav objektīvu pierādījumu. Ir dažas teorijas: 1) pieaug urīnpūšļa stimulācijas aferentā aktivitāte. 2) Palielinās m.detrusor jūtīgums, uz to iedarbojoties  acetilholīnam. Neiroloģiska m.detrusor aktivācija. Šajā gadījumā ir objektīvi pierādījumi neiroloģisko slimību ietekmei, kā multiplā skleroze, augšējo motoro neironu pārrāvums, perifēro nervu bojājums (mazā iegurņa operācijas).

 

 

Slodzes (stresa) inkontinence: Ietver dažādas kombinācijas būtiskus simptomus: urīnizvadkanāla sfinktera muskuļa vājumu un anatomisku defektu, kā urīnizvadkanāla sieniņas atslābumu, kas arī var izraisīt urīna nesaturēšanu.

 

Etioloģija ir daudzveidīga: Grūtniecība, iegurņa operācijas, kas var radīt n.pudendus bojājumu. Dzemdību laikā auglim spraucoties pa dzemdību ceļiem iestiepjas iegurņa siena, kas var sekmēt denervāciju urīnizvadkanāla sfinkterim. Tādējādi var rasties iegurņa nervu bojājums veicot operācijas mazajā iegurnī, sievietēm var notikt urīnizvadkanāla denervācija. Dzīvesstils, piemēram, sportojot – vēdera muskuļiem saraujoties, palielinās intraabdominālais spiediens, ja pereneālā muskulatūra nav iestiepta var rasties noplūde.