Anatomija

Urīnizvadsistēma iedalās divās daļās: augšējie urīnceļi un apakšējie urīnceļi. Runājot par urīna nesaturēšanu jeb urīna inkontinenci, jārunā  par apakšējiem urīnceļiem. Pie apakšējiem urīnceļiem pieder urīnpūslis un urīnizvadkanāls, kā arī iegurņa muskulatūra.

 

Urīnpūslis ir dobjš, muskuļots orgāns, kas savāc un notur urīnu. Urīnpūšļa sieniņa ir veidota no gludās muskulatūras un elastīgām saistaudu šķiedrām, kas ļauj urīnpūslim būt elastīgam un izturēt spiedienu, tādējādi radot vēlmi urinēt. Abi šie komponenti ir atbildīgi par urīnpūšļa iztukšošanu.

 

Trigonum ir šaura trīsstūrveida urīnpūšļa daļa, kas atrodas urīnpūšļa mugurējā sienā – šajā vietā atveras urīnvadi, kas novada urīnu no nierēm līdz urīnpūslim. Urīnpūslī urīnvadi atveras tā, lai veicot urināciju, urīns nevarētu iekļūt no urīnpūšļa atpakaļ urīnvados (lai nenotiktu tā dēvētais „refluks”) un aizceļot uz nierēm, radot akūtu bakteriālu intersticiālu nefrītu. Par to ir atbildīgi sfinkteri, kas atrodas pašās ostijās.

 

Urīnizvadkanāls un sfinkteri. Sievietes urīnizvadkanāls ir aptuveni 3,5 cm garš, turpretim vīriešiem, tas ir aptuveni 14 cm garš. Urīnizvadkanāla sieniņa sastāv no ārpusē esošām šķērssvītrotās muskulatūras šķiedrām un iekšpusē esošām gludās muskulatūras šķiedrām. Lūmenu klāj gļotāda un zemgļotāda, un lamina propria.

 

Pastāv divējādi urīnizvadkanāla sfinkteri, kas ļauj noturēt urīnu urīnpūslī un arī ļauj to izvadīt ārā. Ir gludās muskulatūras sfinkters (urīnpūšļa kakls un urīnizvadkanāls) un šķērssvītrotās muskulatūras sfinkters.

 

Gludās muskulatūras sfinkters attiecas tikai uz gludo muskulatūru. Šis ir fizioloģisks, nevis anatomisks sfinkters. Tas sākas no vietas, kur savienojas urīnpūslis ar urīnizvadkanālu, un stiepjas gandrīz visā urīnizvadkanāla garumā. Šis sfinkters ir netiešs urīna saturētājs.

 

Šķērssvītrotās muskulatūras sfinkters, kas ir daļa no urīnvada ārējās sienas gan vīriešiem, gan sievietēm, ir ar apziņu kontrolējams un palīdz noturēt urīnu urīnpūslī. Pats sfinkters ir apskauts ar iegurņa muskulatūru, arī tai  ir liela nozīme urīna saturēšanā.